DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Včelařská farma Dolní Dobrouč

 

Pro včelaře 

V sekci pro včelaře se blíže zabývám způsoby ošetřování většího množství včelstev ve včelařském provozu společně s prezentací výrobků.

S ohledem na nízkonákladovost budované farmy jsem podstatně zredukoval množství zásahů do včelstev i množství včelařských pomůcek. Z tohoto důvodu je i nabídka včelařských potřeb, které vyrábím pro vlastní potřebu a nabízím pro včelaře pouze v menším rozsahu než u ostatních výrobců

Po několika letech testování slabostěných nízkonástavkových úlů s mnoha nástavky bez mřížky a neskutečně velkého počtu rámků v každém úle jsem se farmu rozhodl vybudovat na naší národní rámkové míře 39x24 a přiměřeném zateplení úlů vlastní výroby.

V konstrukci  úlů a nástavků, kterými postupně vybavuji farmu, jsme využil zkušeností z chovu včelstev v klasických dvouprostorových úlech i nízkonástavkových-tenkostěných úlů provozovaných současně po dobu zhruba 10 roků.Z obou systémů jsme použil především to, co jsme považoval za výhodné pro včely i mě jako včelaře.

Vyráběný úl má čtvercový půdorys, umožňuje teplou i studenou stavbu 11 rámků, zateplení bezfalcových nástavků se v současné době provádí rounem z ovčí vlny, což společně s paropropustnou strůpkovou folií a odvětráním střechy a možností mikroventilace úlu minimalizuje kondenzaci vody v úle s mnoha negativními důsledky.

Kovová mateří mřížka je zabudována v dřevěném rámu a vytváří odpovídající včelí mezerou mezi horní a dolní loučkou rámků .

Pevné samostatné dno s odnímatelným letákem má 2,5 cm vysoký podmet, stavební zábrana a vnitřní zateplovací přepážky se nepoužívají.Dno má česno  úmístněno k jedné straně a vytváří tak pro včely výhodnější postavení stavby vzhledem k česnu a pro včelaře pohodlnější manipulaci s rámky i s nástavky u včelnicového uspořádání úlů.Součástí dna je vyjímatelné nerezové síto pro letní diagnostiku spadu roztočů.Oboustranost dna umožňuje vytvoření zpravidla tří sekcí při chovu včelích matek v jednom nástavku.U tohoto dna s oblibou  používám česnové krmítko pro 4l skleněnou lahev. Dno umožňuje otevření spodní mikroventilace při přepravě,  která rovněž dobře poslouží i pro lepší odvětrání v zimním období kdy včely úl neventilují.

Síla stěn nástavků je 4cm, z toho je 2,5 cm tvořeno izolací stlačeného rouna z ovčí vlny, opláštění nástavků je tvořeno palubkami které jsou spojovány sponami skrz celou tloušťku stěny nástavku.Spony jsou na vnitřní straně nástavku rozpertlovány což zajistí podstatně lepší fixaci palubek i bez jejich podlepování.

Klasická očka v nástavcích ve středu přední stěny jsme nahradil pouze pomocným očkem pro výlet trubců a včelích matek z nástavků umístněného přímo do rámu mateří mřížky.

Konstrukce úlu umožňuje snadné ošetření fumigací v horním nástavku a vytvoření mikroventilace v zimním období bez výrazné tepelné ztráty pro včelstvo.Na dobrých stanovištích jsou zpravidla vyzimovávána středně silná vitální včelsta s minimem poškozených plástu plísněmi s dostatkem zásob pro jarní rozvoj.

Pro krmení včelstev se dají použít česnová krmítka,krmí se cukerný roztok z plastových lahví nebo sklenic s prosakovacím víčkem.Dno úlu je upraveno pro snadné nasazení tohoto typu krmítka.

Pro ulehčení práce při přípravě rámků se používá vícevřetenový navrtávač s přestavitelnými vřeteny a při medobraní ometač medníkových plástů s regulací otáček.Oba tyto vlastní výrobky jsou pro vysokou užitnou hodnotu zařazeny ve výrobním progranu.Více o těchto výrobcích naleznete v sekci vrtačky rámků a ometače včel.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout některé starší fografie z budování farmy a výroby. Odkaz na spuštění videa prezentující mnou vyráběnou vícevřetenovou vrtačku rámků a ometač včel naleznete v sekci vrtačky rámků a ometače včel.